Skip directly to content

- Personalizuotas metimo rūkyti planas

Gydytojas su pacientu turėtų paruošti personalizuotą metimo rūkyti planą. Pirmas žingsnis – sutarti metimo dieną. Nuo tos dienos pacientas turi nebesinešioti cigarečių, neturėti jų rankinėje, darbo stalčiuose, namie ir t. t. Tai yra būtina. Moksliškai įrodyta, kad nepakeliamas noras rūkyti trunka 7 minutes, vėliau, nors ir noras rūkyti išlieka, poreikis nėra toks nepakeliamas. Pacientas, neturėdamas po ranka cigaretės, kol ją suras, tos sunkiausios 7 minutės jau bus praėjusios ir jis jausis stipresnis atsilaikyti šioje situacijoje.1

 

Kol pacientas dar rūko, bet jau pradėjo medikamentinį gydymą, pacientui rekomenduojama atlikti šiuos veiksmus:1

  • Pranešti visiems draugams, šeimai ir t. t. apie jo (jos) apsisprendimą mesti rūkyti.
  • Užrašyti ant lapelio priežastis, kodėl jis (ji) nori mesti rūkyti, ir prikabinti jį vietoje, kur jis bus gerai ir dažnai matomas – ant šaldytuvo durų, ant kompiuterio monitoriaus ir kt.
  • Identifikuoti, kuo bus pakeistas rūkymo veiksmas – pvz., mažais gurkšneliais geriant vandenį, arbatą. Stresą mažinantys kamuoliukai, kramtomos gumos kramtymas, morkų / sausainių valgymas ir pan. gali padėti ištverti norą užsirūkyti.
  • Įvardinti palaikantį asmenį – žmogų, kuris sutinka, kad su juo būtų susisiekta prieš galimą atkrytį.
  • Apgalvoti, kaip galėtų elgtis situacijose, kuriose kyla didelis noras rūkyti, pvz., atsigerti vandens, eiti pasivaikščioti ir kt.
  • Pakeisti kasdienius įpročius, vengti vietų, kuriose rūkydavo.

 

Lankstinuką pacientui „Pirmi žingsniai metant rūkyti“ galite parisiųsti čia>>

 

Gydytojas turi įvertinti ir įspėti pacientą apie veiksnius, su kuriais susidoroti bus didelis iššūkis metant rūkyti. Tai gyvenimas kartu su rūkančiuoju, didelis alkoholio vartojimas, baimė priaugti svorio. Konsultacija turi būti empatiška ir palaikanti, o ne konfrontuojanti.1

3 lentelė. Įprasti praktinės konsultacijos elementai (problemų sprendimo įgūdžių lavinimas)1

 

Šaltiniai: 
  1. ENSP guidelines for treating tabacco dependency, 2016
Susijusi terapinė sritis: